نقدی بر کانال تلگرامی «اخبار سوریه»

کانالی که ادعای تحلیل مسائل منطق ای داره ولی فاقد الزامات تحلیلگری است. این کانال اخیر هم مطالبی در توجیه فتنه گری دو جریان نفوذی عراقی و ایرانی برای بر سر کار آوردن الکاظمی نوشته.

۱.معرفی

برادری به شناسه «ک. جعفری» کانالی به اسم خبر سوریه دارد که با به هم آوردن برخی اخبار و چاشنی ذوق و بیان برخی تحلیل ها و احتمالا دسترسی به برخی اخبار از طریق سمپات هایی در وزارت خارجه، کاربرانی را جذب کرده است.

ایشان تا جایی که از مطالب و نیز بیان خودشان بر می آید، نه تخصص تحصیلی شان در حوزه علوم سیاسی و «روابط بین الملل» است و نه «دیپلمات و دارای تجربه عملی» هستند و نه متخصص علوم دینی هستند تا از سنت ها و قواعد حاکم بر انواع طیف های جریان حق و انواع فرقه های جریان باطل آگاه باشند و چارچوب نظری مورد نیاز برای تحلیل منطقه ای یا جریانی داشته باشند.

۲. تجاهر به دروغ و تخریب شخصیت جامعه

متاسفانه نویسنده کانال #تجاهر به دروغ گفتن کرده، صراحتا می گویند که در جامعه #دروغ گفته اند و چاره دیگری نیست. نقل قولها مستقیما از کانال تلگرامی «اخبار سوریه»:

🚨 « #دروغ گفته‌ام، در این جامعه به هم ریخته که #اگر دروغ نگویی به چهار میخت می‌کشند، برای نجات خودم و خیلی‌های دیگر ناچار شده‌ام دروغ بگویم، اما هیچگاه اینجا و در این محفل دروغ نگفته‌ام»

۳. مبانی باورها: ملی- مذهبی

نویسنده کانال اعلام می کنند که #ملی مذهبی هستند و هیچ کدام از این دو بر دیگری ترجیح ندارند؛ اما بعدا ملیت را به نحوی مقدم می دارد:

🚨 «ایرانی‌های تهی از #میهن‌پرستی هدف برخی نفوذی‌های غیر ایرانی … دوستانی که شاید از ۸ سال پیش در فیسبوک‌ با ما همراه بوده‌اند به‌خوبی می‌دانند #ادمین‌های این رسانه تا چه اندازه #ملی مذهبی بوده و #هیچ‌وقت #هیچکدام را به تنهایی برای کشور عزیزمان #ترجیح نداده‌اند.»

و نیز: «همیشه بر این باور بوده‌ام کسی که وطن ندارد، هیچ چیزی ندارد. #هویت هر کسی از #خاکی است که در آن متولد شده، رشد کرده و بزرگ شده است. اما #پس از وطن، باید دین داشت، دینداری آن هم از جنس تشیع علی (ع) موهبتی بزرگ دارد. برای من #هیچ وقت یکی #بر دیگر رجحان ندارد.»

«آقای علم‌الهدی، شما یک مسلمان ایرانی هستید، اما من یک ایرانی مسلمان هستم.»

«بارها هم نوشته‌ام که برای ما، اصل بر وطن است. کشور نباشد، هیچ چیزی نیست. اگر هم کسی می‌گوید پس دین چه می‌شود، پاسخ دهند که اگر وطنی نباشد که مردمی پیرو دین داشته باشد، آن وقت دین می‌خواهد بر چه حکومت کند؟»

و نیز: «وطن، مقدس‌ترین واژه‌ای که برای دوست داشتن خدا آفریده است».

۴. ادبیات نامناسب و اتهام به منتقدین یا افراد دیگر

وی منتقدین خود و حتی صاحب نظران را بسیار زشت تحقیر و تمسخر می کند و گاه نسبت های بسیار بدی به آنان حواله می کند. از جمله وی منتقدین دیدگاه ایرانی گرانه خود را این چنین معرفی می کند: «قطعا دوستانی هم پس از این نوشته که اغلب #فراماسون‌های مذهبی در #قالب جدید هستند به ما حمله کرده و خواستار پرداختن ما به مسائل #سوریه و … خواهند شد».

۵. تحقیر علامه مصباح و دیگر بزرگان کشور

در راستای همین ایرانی گری بی مبنا و مغایر با دین و ضد مبانی امام خمینی، وی به علامه مصباح، آیت الله علم الهدی، آیت الله خاتمی و سردار نقدی مطالب نادرست و گاه بسیار توهین آمیزی نسبت می دهد؛ مثلا:

🚨👈 اهانت به سردار نقدی

«یه زمانی امریکایی‌ها فیلم ۳۰۰ را ساختند و حالا آقای سردار نقدی حرفی از #همان جنس می‌زند.»

و در ادامه همین مبحث درباره سردار نقدی می نویسد:

🚨 «خواستم جوابی به این یکی هم بدهم، اما دیدم اصلا ارزش جواب دادن ندارد. کسی که تاریخ کشورش را منکر می‌شود باید از آن کشور و از مرزها اخراج گردد تا به هر کجا که دوست دارد برود، این افراد #نه هویتی دارند، ماهیتی و #نه کرامتی … من نمی‌دانم این بابا کجا دنیا آمده، در چه محفل پرورش یافته و اصولا چگونه فکر می‌کند.. اما می‌دانم او ایرانی نیست، از جنس ما ایرانی‌ها نیست. در ایران #اگر یک باشرف وجود داشته باشد چنین فردی را به عنوان همشهری خود قبول نخواهد کرد».

🚨 بی ادبی به علامه مصباح در همین راستای ایرانی گری:

«انشالله #از خجالت آقای مصباح هم در خواهم آمد، فقط لطفا تا پیش از اینکه دست به قلم شوم، به سمع نامبرده برسانید، جنگ تحمیلی مصداق دفاع از وطن بود یا دفاع از دین؟ تا بعد چند کلمه‌ای خطاب به این آقا که #عرصه را خالی دیده و #هر چه دلش می‌خواهد می‌گوید، بنویسم شاید #حواسش جمع‌تر شد.»

۶. سمپاتی برای ظریف

در ۱۲ هزار و ۳۳ مطلبی که با امضای «اخبار سوریه» منتشر کرده، فقط ۸ بار واژه «خامنه ای» و حدود ۱۱ بار با املای «خامنه‌ای» در نوشته هایش آورده است که آن هم در بسیاری از موارد، در متن خبری است که نقل کرده است نه در نوشته خودش و هیچ مورد نیز در نوشت های خودش پیشوند «امام» یا «آیت الله العظمی» را نیاورده است. در عوض ۴۳ بار فامیل «ظریف» را آورده است که هیچ کدام از این موارد، همراه با نقد وی نبوده است. حتی هنگامی که خبر #استعفای بسیار بد ظریف مطرح شد و خبر مهم #دیدار بشار با امام خامنه ای را #ضایع کرد؛ در این باره به این نکته بسنده کرده است:

👈 «این کار [سفر بشار به تهران] احتمالا آنقدر سریع اتفاق افتاده که وزیر امور خارجه هم مطلع نشده است و همه شما می‌دانید که ظریف از اینکه از چنین دیداری به‌عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی آگاه نبود، دلخور شد. #حالا من کاری به درست یا غلط بودن این کار ندارم.»

💠 بله فقط همین! یک مورد دیگر هم نسبت به ظریف #مثلا موضع گرفته است:

👈 «از قرار معلوم وزیر امور خارجه ایران امروز با همتای دانمارکی خودش گفت‌وگو کرده است. در این گفت‌وگو آقای ظریف که #البته دوستش هم داریم اما گاهی اوقات #اهمال مجموعه‌اش را نمی‌شود بخشید، به طرف دانمارکی گفته…».

💠 اما وی بارها تمجید زیاد نسبت به ظریف را بروز داده است:

👈 «به‌نظر شما چه کسی می‌تواند به این سلاست، صراحت و شفافیت از کشورش دفاع کند؟ به‌نظر من هیچ کسی بدون عیب و نقص نیست، #به‌جز ۱۴ معصوم همه ما دچار اشتباه، مشکل و نارسایی‌های خاص خود هستیم، اما نقاط قوت خاص خودمان هم داریم. محمدجواد ظریف به‌ باور بسیاری این روزها یکی از #مهمترین ستون‌های دفاع از کشور در برابر تهاجم غیرانسانی دشمنان است که با زبان دیپلماسی و با حضور در مجامع جهانی #به خوبی از ایران و ایرانی و حاکمیت جمهوری اسلامی دفاع کند. ما پیش از این هم وزرای خارجه متعددی داشته‌ایم، #اما به باور همه 👉 ظریف #هدیه دیگری در این روزهای #جنگ نرم [منظورشون جنگ دیپلماتیکه] است. #چند نفری هم به او در مورد #پولشویی ایراد گرفتند که گفته شده که ۱۲ صفحه مستند کرده و به دادستان کشور ارسال کرده است. او بارها و بارها و در مجامع مختلف توانسته در برابر تهاجم دشمنان #به موقع و دقیق مواضع ایران را برشمرده و با استدلال‌های به‌جای خودش عملا مهاجمان را به حاشیه براند. باید قدر او را دانست، در حالی که به لحاظ رسانه قوی و قدرتمند در مضیقه هستیم، او یک تنه یک رسانه است.»

۷. مواضع عجیب #برجامی وی

👈«دوستان متعددی در طول یکی دو روز گذشته پیغام داده و می‌گویند #شما در مورد برجام اشتباه می‌کردید …. چرا شما از برجام #دفاع می‌کنید! حقیقتش با خیلی‌ها بحث کرده و خصوصی صحبت کرده‌ام، اما انگار #یا نمی‌دانند مذاکره چیست، یا اینکه فکر می‌کنند ما ابرقدرت جهانیم و هر حرفی زدیم طرف مقابل قبول خواهد کرد. من هم عرض کردم، برجام بهتر از هیچی بود و #اگر برای امریکایی‌ها #خوب بود، ترامپ #از آن خارج نمی‌شد. … برخلاف تبلیغ برخی از دوستان داخلی، برجام به #نفع مملکت است شاید به نفع #عده‌ای خاص نباشد [امام خامنه ای: #خسارت محض] و به همین دلیل هم ایران تا به امروز از آن خارج نشده و به باور من، به سادگی هم خارج نخواهد شد. ایران حاضر است با امریکا وارد جنگ شود، اما از برجام خارج نشود، این را آنهایی که اهل مذاکره بوده و می‌دانند #رسیدن به یک توافق چقدر سخت است، بهتر از من می‌دانند. حالا به غلامعلی #حداد عادل بگوئید برجام بد است!!».

👈«یکی از #عجایب جهان برخورد دوگانه دوستان ما با یک مسئله است. #سایت مشرق که #سال‌هاست #مخالفتش با #برجام گوش فلک را کر کرده و بر این باور بوده و هست که برجام خیانتی در حق ملت ایران بوده، حالا این گزارش را با ذوق زدگی منتشر می‌کند که نتیجه اول و آخرش ناشی از امضای توافق هسته‌ای بوده است.»

👈«رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه در جمع پاسداران ایران، سخنان بسیار مهمی را ایراد کردند که به هر لحاظ دارای ابعاد بسیار مهمی است. در رسانه‌های عمومی و #سیاست‌زده متاسفانه آن بخش از سخنان ایشان که مربوط به #برجام، #عدم مذاکره با امریکا، تداوم تعلیق تعهدات هسته‌ای کشور و همچنین دیگر مسائل اقتصادی مدنظر و توجه قرار گرفت»

۸. تمجید از شجریان

تسلیت درگذشت (انجام نشده شجریان) با تمجید از وی: «استاد محمدرضا شجریان دار فانی را وداع گفت. کانال اخبار سوریه درگذشت خسرو آواز ایران را تسلیت می‌گوید».

این تسلیت کانال اخبار سوریه، حتی صدای ضد انقلابی به نام «امید دانا» را هم درآود. کسی که حامی فتنه ۸۸ بوده است و با دشمنان ایران و اسلام دمخور است و یک دانگ صدایش را نیز به مدافعین حرم یا مخالفت با بزرگترین دشمنان بشر و ایران، نداد، درخور چنین یادکردی است؟ بعد همین کانال بزرگترین توهین ها را به سردار نقدی روا می داند. کدام ایران؟

۹. بی توجهی و نگاه غیردقیق به ولایت فقیه

در #جستجویی که ما در کانال تلگرامی اخبار سوریه، داشتیم چیزی به نام اعتقاد به ولی فقیه با تبیین امام خمینی (تقدم ولایت بر ملیت) نیافتیم.

با جستجوی واژه ولایت در بیش از ۱۲ هزار نوشته ۱۸ فراوانی می آید که ۹ مورد آن ولایت حلب و حماه و نینوا و داعش و … است.  فقط سه مورد عبارت ولایت فقیه است که یک مورد گزارش از اسم کتاب امام خمینی است. یک مورد نقل قول از فرمانده نجبا است و یک جا هم در ضمن تحقیر علامه مصباح می گوید:  «کاری هم به کار مباحث فکری شان  در حوزه ولایت فقیه ندارم (چون شاید تنها جای دفاعی که دارد همین جاست و آن هم البته دلایلی دارد….)».

آنچه عرض شد، مچگیری نبود، مواضع مکرر و شفاف و مصرح کانال «اخبار سوریه» بود. لطفا هندسه معرفتی و مبانی نویسنده را بررسی کنید و با دقت در آنچه به اسم تحلیل منطقه ای ارائه می کند، بنگرید که: آیا مبنا و چارچوب نظری دارد یا نه؟ تحلیل هایش چقدر ارزش علمی یا تجربی دارد؟ هر چه بیشتر مطالب شان را بخوانید، ادبیات نازل و فقدان مبنا و فقدان چارچوب نظری و فقر بی طرفی و ضعف انسجام درونی مطالب روشن تر می شود.

ا. ایتالیا؛ دکترای فقه سیاسی و روابط بین الملل

همچنین ببینید

ابرفقه: زنان پیغمبر «اُم‌المؤمنین» مجازی، زاکربرگ، ام‌المؤمنین حقیقی

⁉️ شبهه قرآن می‌فرماید زنان پیغمبر (درودش باد) مادران مؤمنین هستند: «و أزواجه امَّهاتُهم» احزاب، …

50 دیدگاه

 1. در کانال اخبار سوریه جز حرف دل ملت ایران چیز مغایری نخوندیم . فرق اون کانال با شماها اینجاست که ایشون خود را یک فرد ایرانی میدانند ولی شماها معلوم نیست ، ایا فقط دنبال نژاد خود که اکثرا ترک هستین قصایا رو دنبال میکنید یا نان را به نرخ روز میخورید . درود به شرف ادمین کانال سوریه که بدون هیچ طمعی اخبار دقیق رو به مردم کشورش منتقل میکند

  • سلام برادرم
   بنده هم سالهاست کانال اخبار سوریه رو دنبال میکپم ولی کسی بخواد نقدی به آقای جعفری داشته باشه با این جور صحبت کردنات بکوبیش زمین که گپ نزن,صحیح نیست

  • نویسنده این متن خیلی بی سواده

 2. سلام
  خیلی ممنون،بشخصه برای من مطلب جالب و جدیدی بود، فقط اگه بتونید در این نوشته بعد از هر نقل قول از کانال اخبار سوریه ، لینک مربوط به اون پست در تلگرام رو هم قرار بدید، مقاله تون مستند تر و متقن تر میشه.

 3. با سلام خدمت شماو کاربران محترمتان

  متاسفانه یکی از کسانی که به ناحق آقای … و کانال اخبار سوریه بارها با الفاظی بسیار بد مورد لطف خودشان قرار داده اند اینجانب بودم البته من از ایشان هیچگاه ناراحت نشدم و حتی پاسخی هم در کانال خودم به ایشان ندادم ، در حالیکه کانال من نظامی هست و ماسعی کردیم تا حد ممکن فضای کانال سیاسی نشه ولی آقای … گویا از ما ناراضی هستند
  متاسفانه ایشان حتی حرمت بزرگترهایی مانند جناب آقای … مدیر محترم وبسایت … که یکی از بی حاشیه ترین مدیران رسانه های مجازی هستن را هم نگه نداشته و با دساویز قرار دادن برخی مسائل شخصی ایشان سمت و حرفه ایشان و با واژه هایی مانند آمپول زن قصد تخریب چهره ایشان را داشتند گویا آقای … هنوز تفاوت بین آمپول زن و پزشک را نمیدانند
  گویا اصلا یکی از علایق اصلی ایشان توهین به همکارانی هست که با ایشان همسو و هم نظر نیستند
  ایشان ذاتا انسان بدی نیست ، فقط امیدوارم قدری فرهنگ احترام به همکاران را در خود تقویت کنند ، من بنوعی خیلی ناراحت میشم وقتی میبینم فضای رسانه های ما بجای نو آوری و درج مطالبی با بار علمی و مفید صرف انتقاد از یکدیگر و توهین و افترا به دیگران هست

  خواهر کوچکتر شما میناگلرو

  • شما بیشتر مقالات غربی را در کانال خود کار میکنید و مشخص هست که بحث علمی دقیق کارشناسان حوزه هوافضا را برنمیتابید

  • مسلم رحمانی زاده

   دلیل انتقاد از شما، خودتحقیری ملی در مطالبتونه.

 4. حسن قدیری

  با سلام و ادب. بنده بیش از چهار ساله که عضو کانال اخبار سوریه هستم.هرچند برخی لز انتقادها به اقای جعفری وارده ولی در مجموع، ایشان فردی روزنامه نگار و حرغه ای درکار خودش هست
  تحلیل هایش خصوصا در خصوص منطقه ، سوریه ، عراق بسیار جذاب و قابل توجه است
  اینکه از سردار نقدی به تندی انتقاد کرده برمیگردد به سخنان سردار نقدی در باره ایران باستان و توهین به گذشته تمام ایرانیان که جای دفاع نگذاشت حتی امید دانا هم که شما ازش نام بردی در برنامه ای سردار نقدی رو نواخت .
  اقای جعفری جزو مریدان رهبری است و در مطالبش هم مشخص است در باره سردار سلیمانی شهید بزرگوار هم نگذاشت هرچند از دید ایرانشهری ایشان رو رستم ایرانشهر خطاب میکند.
  در مورد خانم گلرویی و ان امپول زن هم باید گغت هلت بی احترتمی خودشان هستند که تحلیل هایی سطحی و اخبار مجعول از رسانه های معاند در خصوص حمله اسراییل به نیروهای ایران در سوریه کار میکنند.
  اگر ایشان جزو اصلاح‌طلبان تندرو و مخالف ولایت غقیه بود اصولا با حضور ایران در سوریه هم مشکل میداشت و نمیامد کانالی در این سطح با اخبار بروز و دقیق و نقطه ای منتشر و کار کند …
  اللهم الجعل عواقب امورنا خیرا

 5. باسلام جناب شما سعی کن واقعه ای باشی وتجاهر به روشنفکری نکنی جای مردم هم قضاوت دیگران رانکن انشالله که نیتتان خیرباشدکه شک دارم اگرمیتوانی به اندازه مدیرسایت اخبارکانال سوریه بروزباشید

 6. سلام دوست عزیز البته شما مطالب ادمی محترم کانال اخبار سوریه رو بررسی کمی فرمودید وتعداد بکارگیری کلمات برایتان ظاهرا مهم بوده ، که بنظر حقیر این مقیاس درستی برای سنجش و کاویدن افکار میباشد . من هم مانند شما ایشان را نمیشناسد ولی مطالبشان رو مطالعه میکنم و متاسفانه خبرها و تحلیل های ایشون از نتیجه و راندمان فعالیت سیاسی صدا و سیما بهتر و دقیق تر میباشد ،البته تاسفم برای صداو سیمای کشور میباشد که با این هیمنه و بودجه و،،،،،،نتیجه ندارد و بیشترین فعالیتشان هم کپی کاری است . دوست عزیز لطفا نظرتو رو در مورد برنامه مستند کلاشینکوف های آمریکایی که از سیما پخش شد رو بیان بفرمایید تا بتوانیم مقایسه ایی فنی بین صدا و سیما و کانال یکنفره اخبار سوریه داشته باشیم . نظرتو رو در مورد فعالیت ترکیه در مناطق ترک نشین ایران رو هم بفرمایید، متشکرم انشاءالله که پلکان ترقی رو درست پیدا و طی کنید

  • به نام خدا و سلام
   ما بین دولت باطل و ضد شیعه باکو و مردم شیعه و احیانا فریب خورده تفکیک می کنیم. برآیند اقدامات باید به تقویت جریان حق بینجامد نه تقویت یک دولت ضد حق.
   با تقدیم احترام

 7. اینم باید اضافه کنید ضد اقوام هستند بخصوص تورکها
  با نوشته هاشون که ضدتورکهاست باعث بی اعتمادی وکسل اقوام میشود

  • داداش گلم ایشون با پانترک ها و ترک هایی که تو سرشون افکار تجزیه رو دارن مشکل دارن که همه ماهم با اونا مشکل داریم. خداشاهده داماد ما ترکه. من ترکارو میشناسم خیلی انسان های شریف و با غیرتی هستن. زنده باد ایران

  • کانال اخبار سوریه هیچگونه توهینی به قوم ترک نداشته اتفاقا همیشه سمت و سوی ملی گرایی و احترام به اقوام را حفظ نموده است کاسه داغ تر از آش نباشید

  • کانال اخبارسوریه بسیار عالی هست الکی جوندهید

   • سلام به شما
    یعنی این همه سخن مستند را با «جو دادن» می خواهید رد بکنید و آنگاه می گویید «جو ندهید»؟ این کار شما جو دادن است نه نقد مستند انجام شده. حق پذیر و منطقی باشیم.

  • طورک ها خودشون ضایع هستند.

 8. یک نگاهی به آمار سایت خودتان و آمار بازدیدی که کانال اخبار سوریه دارد داشته باشید تا تفاوت را احساس کنید در سایت شما در طول یک ماه به اندازه یک ساعت کانال اخبار سوریه بازدید کننده نداشته‌اید
  البته این را هم بگویم که در جایی که من ادمین کانال اخبار سوریه را می شناسم اینگونه مطالب را نه محل می‌گذارد و نه برای نویسنده این مطلب پشیزی ارزش قائل است چرا که هر کسی که این مطلب را بخواند می داند که از روی کینه و حسادت نوشته شده است.
  تا یادم نرفته این را هم بگویم که کانال اخبار سوریه امروز بیش از ۳۳ هزار دنبال کننده در تلگرام دارد که بیشتر اعضای کانال برای ادمین آن احترام قائل هستند اما شما که پشت نقاب دین پنهان شده اید و از افکار پان ترکی حمایت و آن را تبلیغ می‌کنید وه؟

  • برای نقد یک مطلب یا باید مستندش را رد کرد، یا استنادش را را رد کرد.
   وقتی نمی توانید چنین کنید، در یک مطلب کوتاه، این همه نسبت ناروا بیان می کنید.
   بنده از ریشه اهل یزد هستم و با هر گونه تجزیه طلبی مخالفم.
   اگر معیار سنجش ارزش یک مطلب، تعداد بازدید دنبالگرهای نویسنده آن باشند،
   پیامبر خدا (ص) از جانب خداوند نمی فرمود: «الهاکم التکاثر حتی ازرتم المقابر»

   ما این مطلب را برای افراد آزاده نوشتیم، نه برای افراد در بند برخی گرایش ها و حب و بغضها
   لذا هر کس بهره خودش را می برد و لازم نیست این نسبت های فراوان و نادرست را بیان کنید.

   وقتی استدلال بمیرد، ناسزا زنده می شود.

   • جناب مدیر الان نظر شما در مورد حرفهای دکتر جعفری که حتی یک بار هم نخواست تو کانال خودش رو دکتر صدا بزنه در قضیه پان ترک ها چیه اینکه پان ترک ها هر روز در فضای مجازی ایران جولان می دن و مطلب می زنن درستی حرفهای ایشون رو تو گذشته نمی رسونه؟؟؟ اینکه اون موقع حرفهای ایشون در مورد قصد شخص الهام علی اف و اردوغان درست نبود؟؟ شما که دروغ نمی گید و متدین هستید توی این قضیه در مورد درست بودن اظهارات ایشون مطلب می نویسید؟؟؟ و اعلام می کنید؟؟ خودتون گفتید همونطور که از بدی کسی می گی باید از خوبی ایشون هم گفت

    • سلام به شما برادرم
     من دیگر مطالب ایشان را دنبال نمی کنم که خوبیها یا بدیهایش را بنویسم.
     قطعا ایشان مطالب خوب و درستی دارند و ان شاءالله همه مطالب شان خوب و درست بشود

     ممنون از تذکر شما

     • سلام وقتی شما مطالب ایشان را دنبال نمی کنید پس معلومه که اطلاع دقیقی هم از طرز فکر ایشان ندارید ،البته آقای دکتر جعفری بشدت با نفوذی های پانترک مخالف هست مخصوصا آنهایی که در داخل سیستم به اسم مذهبی نفوذ کرده اند و ریشه مردم و کشور را میزنند

      مدیر: برای نقد کردن نوشته های کسی باید آنچه که نقد می شود، بررسی شده باشد، ولی نیاز نیست که کسی ناگزیر باشد همواره بیفتد دنبال یک نفر و نوشته هایش را پی بگیرد. مگر این که بخواهد همواره کسی را نقد کند.

      زنده و برازنده ظهور باشیم.

 9. بنده هم از اعضای کانل ایشون هستم و از ادبیات و توهین های مورد استفاده ایشان نسبت به آذربایجان به شدت ناراحتم

 10. با سلام
  کانال اخبار سوریه یکی از بهترین کانال های است که مسائل را از دید منافع ملی نگاه میکنه نه از دیدگاه شخصی و حزبی.
  به نظرم یکی از بهترین کانال ها می باشه.
  درود بر آقای جعفری

  ـــــــــــــــــــــــــ
  مدیر: نه خوبی کار کسی باید سبب ندیدن بدیهایش بشود
  نه بدی کار کسی سبب ندیدن خوبی هایش
  نکاتی که در مقاله تقدیم شد، نکات روشنی است و برخی از ضعف ها و اشکالات کار وی است که می تواند بطرف کند.
  تکرار خطا، سبب اصلاح آن نمی شود.
  منطقی باشیم نه تعصبی

 11. من عضو کانال ایشون هستم و از برخی تحلیل های ایشون استفاده میکنم منتها بدونه هیچ قضاوت ارزشی و پیشداوری قبل از خوندن اینجور مطالب کمی به مواضع این برادر عزیز شک کرده بودم که الان بعد از خوندن این مطالب تقریبا به اتقان رسیدم ایشون برخی مطالبشون و تحلیل هاشون درست برخی نادرست و برخی شتابزده و نپخته اس مثله قضیه شمالغرب کشور مواضع درستی نسبت به خطر پان ترکها و پیوند شوم عردووغان علیف داشتن اما نحوه برخورد با موضوع را گرچه دولتی ها با سستی دنبال کردند اما چون نگاهشون صرفا ملی گرایانه بود چیزی شبیه همان پانترک ها دقیق نبود به هرحال درست است این مثلث شوم در کشور نفوذی و
  مزدور دارند و سیاستمداران ان جمهوری فاسدن اما مردم ان کشور اغلب شیعه هستن منتها ایشون چون اعتقا قوی به پیوندهای دینی ندارند و فقط مواضع ملی گرایانه برایشان مهم است مواضع احساسی زیادگرفتن البته از سر دلسوزی اما بهترین موضع راما میبینیم رهبری عزیز گرفتن و هشدار لازم رادادند احساس میشه نگاه ایشون نسبت به موضوعات دینی و ولایی محکم نیست می فرمایید چطور رجوع کنید به فایل صوتی ایشون در شرح تله توسیدید اونجایی که به این مضمون میگن “ماهم باورداریم باید سلاح بازدارنده‌ نهایی را داشته باشیم(سلاح هسته ای) ولی نظر شخص اول مملکت این است نداشته باشم” و تحلیلی غیر دقیق ارائه میدن به ذهن اینگونه منتقل میشه که ایشون خیلی مطیع اوامر رهبری نیستن و مواردی از این دست… اما به نظر من واقعا اشتباه است که ملیت را به ایدئولوژی و جهانبینی ترجیح داد اصل مرزبندی در اعتقاد است نه صرفا اب و خاک و پیامبر(ص) ۱۴۰۰ پیش امدند که بگویند برترین شما منقی ترین شماست و اصل مرز بندی بر اساس اعتقاد وتقواست نه نژاد و ملیت سیاه وسفید بودن مثله چیزی که در پیاده روی اربعین می بینیم اتفاقاحاج قاسم یا به قول ایشان رستم ایرانشهر هم با همین کنار گذاشتن نگاه صرفا ملی وتمرکز به اعتقادات و برادری دینی جبهه مقاومت را قوام و گسترش داد و همه را گرد هم جمع کرد عرب و ایرانی افغانی و…. مرزهای ملی در طول تاریخ همیشه در حال تغییر بودند ولی مرزهای اعتقادی و توحیدی تغییر ناپذیرند حضرت حجت(عج) هم برای ملت خاصی ظهور نمی کنند وخداوند منجی نهایی را اینگونه معرفی می کند که قصد اصلاح زمین و بشریت را دارد نه یک ملیت یا یک کشور را‌و ما به عنوان مسلمان وظیفه داریم با گسترش پیوند برادری زمینه ظهور را مهیا کنیم همانکونه که حاج قاسم یا رستم ایرانشهر با نگاه دینی و توقا و مطیع و سرباز ولایت فقیه بودن محقق کرد اتفاقا انسان های اعتقادی مثله حاج قاسم وطن دوست های خوبی هستند ولی برعکسش صادق نیست و برخی وطن دوستان بی دین کشورشان فروختند.

 12. درود
  به نظر من ایشون فقط در مورد تحولات قره باغ شتاب زده عمل کردند که در اونجا چون پای منافع ملی در میان بود پس بجا میدونم/
  در مورد ملی گرایی مقدم بر مذهبی بودن ایشان هم هرکس سلیقه ایی دارد شما نمی توانید به کسی بگید چه چیزی برایش اولویت داشته باشد.
  در مورد اعلام موضع اون افرادی که گفتید جواب های هو است (حداقل 60 میلیون ایرانی ایران برایشان مهمتر از مذهب است )افراد اومدن عقیده 60 میلیون ایرانی رو نازل بر عقیده خودشون دونستن

  • سلام به شما

   هر کسی در جای خودش، برای خودش و همراهانش محترمه
   اما کسی نباید نگاه های نادرست ایشان را به عنوان نگاه اسلام و انقلاب اسلامی گمان کند.
   ملی گرایی برای ملی گرایان محترمه

   اما اگر کار یک تحلیلگر اینه که ارزش های یک عده که فرضا اکثریت هستند را ارزش بدهد، خوب چرا شیعه باشیم؟ میشویم سنی، چرا سنی بشویم؟ می شویم مسیحی. چرا ارزش های باستانی ایران را برافرازیم؟ میشیم چینی و …

   ما در نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم و باید همه ارزش های ایرانی و جمهوری و اسلامی که همپوشانی دارد را پاس داشت.
   ما مخالف ارزش های ملی نیستیم، اما تقدیم ملیت بر دین مثل تقدم جسم بر جان است و سخن نادرستی است؛ می خواهد یک میلیارد طرفدار داشته باشد می خواهد یک طرفدار.

   اگر کسی به ارزش شما توهین کرد و انگهی شما هم به وی توهین کنید، کار درستی نیست. باید حرف نادرستش را نقد کرد و اگر دچار لغزش شده، نهی از منکرش کرد.

   جواب های، هوی نیست
   جواب های، منطق است

   وگرنه شما هم هو چی باز هستید نه منطقی

   • تو کل مخاطبین هر کس مخالف شما بود هوچیگر و غیر منطقی می نامید چه جالب!
    الان بعد چند سال موضع های اقای جعفری تو مسیله اذربایجان بیشتر مشخص شد.
    کافیه نگاهی به شبکه رسمی جمهوری باکو بندازید و سخنان گستاخانه چندین تن از نمایندگان مجلسشون!
    اسراییلی هایی که تو جمهوری باکو لانه کردند. خیانت های واضح رزیم باکو در مسیله تروریست های شاهچراغ که وزرات اطلاعات هم کاملا بیان کردند و ده ها داستان دیگر که تو این حوادث اخیر بر کسی پوشیده نبوده.
    چیزی جز دشمنی از رزیم باکو دیده نشده و امروز هم اقای الهام با پر رویی تمام به ایرانمون دهن کجی کرد. باید پاسخ این افراد داده بشه توسط نیروهای مسلح!

    در رابطه با ایران و ملیت و… هم شما میتونید حاصل کار ضد ایرانی و برتری دین بر وطن رو در اشوب های اخیر نگاه کنید. اگر این نسل پاره ای ارق به ایران عزیزمون داشتند اینقدر قاطی عوامل خواهان تجزیه ایران نمی شدند.

    شما الان برو تو خیابون و ۲ نفر رو هم اگر تونستید با حرف اسلام راضی کن!
    در نسل جدید که خودم هم دهه هشتادی هستم بیش از ۶۰ درصد و میتونم بگم شاید خیلی بیشتر از این در بند دین و مذهب نیستند. شما و هم فکران شمای مسلمان ایرانی اون ارق ملی رو از نسل جدید سرقت کردید. هم در کتب درسی که خواندیم و هم در سازمان به اصطلاح ملی صدا و سیما جمهوری اسلامی!

    اغلب افراد هم دانشگاهی خود بنده فقط دنبال گرفتن مدرک و مهاجرت هستند چرا؟
    چون ارزشی برای ایران و خدمت به این ملت قایل نیستند و نتیجه کار هم فکران شماست.

    در رابطه با تند بودن در برخی موارد و توهین دکتر ک.جعفری هم انتقاد دارم اما بسیاری لز مواردی که گفتید قرض شخصی توش دخیل بوده یا اشتباه کردید چون در این ۵ سالی که اشنایی دارم و مطالب رو دنبال میکنم ایشون خیلی تاکید بر درایت و دانایی رهبری و اصل ولایت داشتند. بارها در گفت و گو های ازاد عقاید شخصی شون رو دیدیدم و اینگونه که شما عرض کردید نبوده.

    خیلی طولانی شد و حرف اخر کاشکی شما هم کسی منصفانه تر و بادید بیشتر نقد کنید. سپاس

 13. بفرمایید طرفدار تمامیت ارضی کشور هستند نه ضد قومیت ها

 14. پانترکیسم را خوب شناخته و چوب تو لونشون کرده من کانالش را دنبال میکنم هیچ توهینی به اقوام نکرده نقاب پانترکیسم را بردارید

 15. شاهین مختاری

  سلام بنده خودم سالها در کانال ایشون هستم و از اخبار ایشون استفاده میکنم خودم هم خیلی از شما متدین تر هستم چون حداقل به دروغ به دیگران تهمت نمیزنم سالهاست بهترین و درست ترین اخبار و تحلیل هارو ایشون داره ارایه میده و بهتر و دقیق تر از ایشوت سراغ ندارم ضمنا خانم گلرو هم بهتره کانال آشمزی رو اداره کنند تا نظامی خود شماهم بدانید من متدین ایران برام مهمتر از دین و اسلامه چون اگر ایران نباشه دیگه ما هم نیستیم که دین دار باشیم یانه لطفا این دوگانه ایران و اسلام رو که جز فتنه ونفاق از توش در نمیاد کنار بگذارید.

  • سلام به شما

   1. با وجود ادعای چندباره بر متدین و متدین تر بودن، یک فردی که بنده نمی شناسم را تمسخر کردید؛ تا نشان بدهید که چقدر متشرع هستید! این قدر رسوا سخن نگویید.

   2. با وجودادعای چندباره بر متدین بودن، نسبت تهمت را به متن دادید که هیچ نمونه را برای نشان دادن این نسبت گناه کبیره نمی توانید نشان دهید؛ این قدر رسوا سخن نگویید.

   3. شما خودت اول دو قطبی می کنی که میان ایران و دین درست می کنید و می گویید که ایران برای تان از دین مهمتر است، بعد می گوید که ما دو قطبی درست کردیم؛ این قدر رسوا سخن نگویید.

   خجالت بکشید

 16. سلام./ در بستر وب هیچ تصویری از جناب جعفری و بیوگرافی مدیر کانال اخبار سوریه نیست، جالبه از یک خبرنگار که در حوزه بین المللی و منطقه فعالیت می کند هیچ عکسی وجود ندارد! آدم اینقدر گمنام و خاکی!!!!

 17. سلام اولا ایشون آدم کم سوادی نیست ایشون دکترای تاریخ حوزه خلیج فارس رو دارند ایشون در خانواده روحانی رشد کردند سابقه ایشون در دفتر اسناد انقلاب در مرکز پژوهش های مجلس و حتی روابط عمومی استانداری یکی از استانها مشخصه ایشون سردبیر شبکه العالم بودند پس تو کار خودشون یکی از خبره ترین ها هستند دوما از کسانی که انتقاد کردند برید نگاه کنید اون اشخاص چه حرفهایی زدند و چه کارهایی کردند که ایشون انتقاد کردند در مورد حمایت از جناب ظریف هم رهبری بارها از ظریف تعریف کردند هر چند بنده مخالف ظریف هستم ولی صرف اینکه رهبری هم چند باری از ظریف رو محترم دونسته و معتقد هست ظریف هم زحمت خودشو کشیده باید به رهبری هم نسبت ناروا بزنیم؟؟؟ در مورد برجام می بینیم که نبودن برجام چه خسارت هایی داره به کشور می زنه هرچند که برجام هم چیز خوبی نبود ولی از هیچی بهتر بود در مورد دروغ گفتن در جامعه اینکه یک شخص بیاد اعتراف به دروغ گفتن خودش کنه بدون اینکه هیچ اجباری باشه خودش شهامت می خواد که خیلی از ما نداریم دیگران رو متهم به دروغگویی می کنیم ولی خودمون دروغگووهای قهار این جامعه هستیم حتی به بچه های کوچیک خودمون هم دروغ می گیم و دروغ گفتن یاد می دیم من از روزی که کانال اخبار سوریه هزار نفر دنبال کننده داشت دنبالش می کنم تا الان یک قلم خیانت بار در مورد ایران ندیدم کار کنه همین بس که بدون تبلیغات چهل هزار نفر آدم دنبال کننده داره اینکه بعضی از لابی ها با ایشون دشمنی دارند مشخصه چه اشخاصی هستند همون اشخاصی که افتادن به جون بیت المال و مردم رو به این وضع انداختن

 18. با تمام احترامی که به اخبار سوریه قائلم، دیدگاه او در مورد ترک ها صخیح نیست. اگر هم انتقادی می کنیم، توهین و تخقیر می کند.

 19. تو این چند سال که کانال های تلگرامی خبری و تحلیلی دنبال میکنم یکی از قویترین و نزدیکترین مطالب به واقعیات را در قلم ادمین کانال اخبار سوریه دیدم. در ضمن پیش بینی این کانال واقعا به جا هست و نزدیک از آب در میاد….

  مدر: مواضع نامبرده درباره برجام و ظریف و مصباح و مصطفی کاظمی را بازنگری کنید و سخن ناسنجیده نگویید.

 20. داود یوسفی

  کانال اخبار سوریه معتبر ترین و موثق ترین کانال پارسی زبانه(در راستای منافع ایران) من تقریبا چند سالی میشه این کانال رو دنبال میکنم و آقای جعفری رو به شخصه خیلی دوست دارم . هر بار هم تلگرامم رو باز میکنم اولین کانالی که بررسی میکنم کانال اخبار سوریه ست . چون بهش اعتماد دارم و میدونم که ایشون هم دغدغه ی ایران بزرگ رو دارن و هم دغدغه ی تشیع . و این موضوع اثبات شده واسه ی ما . ایشون حرف حق و منطقی و پیش بینی های درست و دقیق دارند ب همین دلیل کلامشان نفوذ داره . به حدی دقیق پیش بینی میکنند که شما آرشیو چند سال پیش ایشون رو هم بررسی کنید در مورد مسائل مختلف .متوجه میشید که سطح سواد ایشون در چه سطحیه . چون دغدغه ی ایران و منافع ایران رو دارن . حتی خیلی از آدمای مذهبی که منافعی دارند با ایشون زاویه دارن . این طبیعیه . به هر حال خدا رو شکر که همچین کانالی وجود داره که میشه به مطالبش اعتماد کرد.انشاالله خدا به ایشون و هر کسی واسه ی ایران قدرتمند داره هزینه میده خیر بده.

  مدیر: سلام به شما
  پیش بینی برجامی ایشان و ظریف و پیش بینی ایشان درباره کاظمی نخست وزیر فعلی عراق را بنگرید. تکرار یک حرف سست، سستی آن را نمی کاهد. ایشان بی گمان خوبی هایی دارند و کاستی هایی هم دارند، راه بهتر شدن، از کنار گذاشتن خطاها می گذرد نه لاپوشانی آن.

 21. مملکت ما شده اینکه یک عده بیایند عده دیگر را انگ ضد ولایت فقیه بزنن و خود را سفید کنند تا به اهداف پست دنیوی خودشان با نقاب ریا برسند چیزی که از اول انقلاب بوده است و هنوز کاربرد دارد.

  مدیر: یعنی حالا این حرفها سبب می شه که خطاهای آقای کانال اخبار سوریه، سترده بشه؟!

 22. کانال اخبار سوریه بهترین کانال تحلیلی سیاست خارجی هستش لطفا سم پاشی و حسادت نکنین

 23. رضا صادقلو

  امروز به صورت اتفاقی به اینجا برخوردم، هم ناراحت شدم و هم خوشحال. ناراحت از یک فکر بیمار که همچنان در کشور ما وجود دارد و افکار دیگر را بر نمی‌تابد و احساس می‌ کند اگر فکر و اندیشه‌ای با خودش مخالف باشد باید آن را بکوبد. شما که این همه وقت گذاشته‌ اید تا معایب ادمین کانال اخبار سوریه را در بیاورید کمی هم تلاش می کردید محاسنش را هم می‌ گفتید، البته شما از همان ابتدا با نگاهی مسموم این را نوشتید.
  اما خوشحال شدم وقتی کامنت ها را خواندم. متوجه شدم خیلی ها مثل من در این کشور هستند که خوب و بد را از هم تشخیص می دهند. هر کسی جای آقای دکتر جعفری بود امروز کار و کاسبی بزرگی برای خودش راه انداخته بود اما این کار نکرده و نمی کند. اینکه حرفش را رک و راست می زند و مانند خیلی ها نفاق ندارد هم خودش برکتی است. کمتر کسی دیدم که این همه اشراف داشته باشد، صادق باشد، روراست و بدون تعارف باشد و فقط برای سرافرازی ایران و دین خدا کار کند.
  قضاوتی که شما کرده اید اگر او راضی نباشد و حلال نکند، بر گردن شماست. جالب است که پس از نزدیک به سه سال هنوز تعداد افرادی که این نوشته را دیده اند به 15 هزار نفر نرسیده است. بروید و حلالیت بطلبید.

  🔺مدیر
  سلام به شما
  خود شما در نوشته ما هیچ خوبی نیافتید که یادآور شوید؟ خوبیهایش چون در دید همه هست، نیاز به برجسته سازی ندیدم. بدیهایش را گفتم که سپاسگزار بشود و اصلاح کند.

  چرا فکر می کنید اگر کسی نقد مستند و عالمانه ای از انحرافات کسی کرد، فکر او مسموم است؟ در واقع مسمومیت در فکر شما (نسبت به این داوری) است.

  سربلند باشید

 24. سلام
  بنده هم کانال آقای جعفری عزیز را دنبال می‌کنم
  خیلی هم برایم محترم هستند
  اما نقد، نقد است دیگر، کار منتقد هم این است که بگردد اشکالاتی که به نظرش می‌رسد را با آنچه انصاف می‌داند واکاوی کند
  چه این اشکالات واقعی باشند چه از نظر دیگران مته به خشخاش گذاشتن باشد

  و ‌واضح است همان‌طور که منتقد حق ندارد نتایج خام برخی روش‌های آماری، ادبی و غیره را دستمایه دادن نسبت‌های نابجا کند
  ما هم نمی‌توانیم ذهن‌خوانی کنیم و بگوییم نویسنده محترم با چه انگیزه‌ی درونی (اصلاح یا تخریب) متن فوق را نوشته است و وظیفه‌مان هم بنا به شواهد خوش‌بینی است
  کمی برای هم جای نفس کشیدن بگذاریم.

 25. همه انسان ها جایز الخطا هستن به غیر ازاون ۱۴ معصوم که از دیدگاه شیعیان این حرف گزافی نیست ، بله ایشون در مورد ظریف و طرفداری از ایشون کاملا در اشتباه هستن و این نقد بهشون وارده ، بله ایشون هرگز از لفظ آقا و یا امام خامنه ای استفاده نکردن ولی هرگز نگفتن دوسشون ندارن . آقای جعفری در صحبت های آخر ( امروز جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ ) امام خامنه ای را با وجود کهولت به عنوان شیری که با حضور خود قائله اغتشاشات را با سخنرانی شون جمع کرد عنوان نموده و گفته چشم دشمنان از این سلامت کور باد . پس چرا این دیدگاه رو اعلام نمی کنید . ضمنا هرکی می تونه رهبری رو به هرصورتی که دوسش داره صدا بزنه ‌. امام ، رهبری ، آقا ، از نگاه من عشق .

 26. مسلم رحمانی زاده

  سلام. وقت به خیر. خدا قوت.
  سپاسگزارم ازین نقد. فقط دانا رو هم پاک کنید.
  به علاوه جعفری خیلی نقد به فیلترینگ می‌کنه با این که خود غرب هم مردمش رو فیلتر می‌کنه؛ هیچ حکومتی، فضا و رسانه‌ای که مروج براندازی را برنمی تابد.

 27. رضا آهنگری

  کانال بسیار بسیار تخصصی در امر ژئوپلتیک و استراتژی بوده و جناب جعفری بسیار با سواد میباشند. ضمنا در موضوع گفتمان سازی و گفتمان تمدنی نیز بسیار حرفها برای گفتن دارند. همچنین اوضاع اجتماعی را نیز بسیر خوب توصیف میکنند.

 28. تاکنون کسی را به بی ادبی ادمین کانال سوریه ندیده ام هیچ کس به اندازه اون ترکها را به کشور و به سایر اقوام بدبین نکرده است اتفاقا پانترک ها این کانال را دوست دارند چون با توهین هاش و طرفداری از ارامنه باعث میشه ترک های بی‌طرف نیز به پانترک ها گرایش بیشتری داشته باشند نفاق در بند بند جملاتش وقتی که در مورد آذربایجان می‌نویسد پیداست و تنفری که به ترک ها دارد و از انتقاد ناپذیر بودنش همین بس که کانال اش نه لایک و نه دیسلایک داره و نه امکان feed back داره، میاد هر چه از دهنش بر میاد مینویسه و در میره فقط برای یک چیز امکان گذاشته، و اون هم کمک مالی کردن هست. یعنی هیچ کس امکان ندارد نظرش را که موافق یا مخالف براش منتقل کنه و دیگر اینکه اصلا با حقوق بین الملل آشنا نیست و هر کشوری یا هر مقامی را با لقب و نام دلخواهش نام میبره،یک کانال خیلی غیر حرفه ای و کوچه بازاری

  • سلام و مهر
   درباره زیاده روی در برخی جاها و لغزشها خوبه سخن به میان بیاید ولی درباره نفاق باید خیلی دلیل نیرومندی داشت وگرنه باید ما هم به سبب زیاده روی در داوری مان روز رستاخیز پاسخگو باشیم و خیلی سخت است.
   خواهش می کنم نیک بنگرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *