میزان، رای ملت است؛ یا رای ملت، میزان است؟

میزان رأی ملت استبیش از دویست نوع مغالطه مورد توجه قرار گرفته که یکی از آنها، مغالطه تقطیع قرائن است. اینکه قرائن لفظی و معنوی گزاره‌ای چنان حذف شود که معنای آن عوض شود. نمونه خطرناک این مساله، مغالطه «میزان رای ملت است» می باشد. سخنی که مبنای فلسفه اخلاق دموکراتیک و قرارداد اجتماعی را تداعی می کند. آیا امام خمینی گفته است که ملت هر چه بگوید میزان است؟ این سخن با اولیات اسلام سازگار نیست. پس باید قرائن سخن و نیز سخنان مشابه آن را بررسی کرد تا معلوم شود که ماجرا چه بوده است.

این جمله امام خطاب به مردمی است که به جمهوری اسلامی آری گفتند و عتاب به آنان که ضد جمهوری اسلامی شیطنت می کردند؛ یعنی یک قضیه خارجیه است نه یک قضیه حقیقیه!

امام خمینی در تاریخ 25 خرداد 1358: «مخالفین ما با رفراندم مخالفت کردند و کارشکنی کردند لکن ملت ما با نیروی ایمان پیش برد. … آنهایی که شکست خورده اند در آن مراحل، می خواهند در این مرحله [تدوین و همه‌پرسی قانون اساسی] خرابکاری کنند… می خواهند نگذارند قانون اساسی بر طبق آن طوری که “اسلام حکم می‌کند” تصویب شود. [آیا] باید حقوقدان‌های غربی نظر بدهند؟! ملت اسلام، ملت ایران نمی تواند تابع هوای نفس شما باشد، نمی‌تواند قرآن را کنار بگذارد و قانون اساسی غربی را قبول کند. میزان، رای ملت است. … ما حتما باید تابع طرح های غربی باشیم؟ قانون اساسی را هم آنها بنویسند؟ غرب زده‌ها رای بدهند؟ آقایان می گویند که ملت بی‌اطلاع است، من می‌گویم شما بی‌اطلاع هستید. اگر ملت بی‌اطلاع است، شما بی اطلاع تر هستید، برای اینکه در اینجا اطلاعات اسلامی می‌خواهد و بعضی از شما نمی داند نماز چند تاست. چرا ملت ما اطلاع ندارد؟ چرا اهانت به ملت می‌کنید». صحیفه امام، ج8، ص172 تا 174.

امام خمینی در 15 خرداد 1358: «نظر آن ملتی که نهضت را به وجود آورد و قدرت های بزرگ را شکست و بعد از این هم دنبال همین قدرت [اسلام] خواهد بود، میزان است. نظرهای دیگران اگر موافق با نظر اینهاست، اگر دنباله اسلام است، اگر با حفظ اسلام و احکام اسلام است، اهلاً و مرحباً و اگر انحراف است، آنها باید بروند آنجایی که قبلا بوده اند. … هر اجتماعی كه بر اساس اسلام و قوانین اسلام است، بر مسیر این ملت است. و هر اجتماع و هر نطق و هر خطابه و هر قلمفرسایی كه برخلاف مسیر اسلام است، هر چه باشد خلاف این نهضت است.». صحیفه امام، جلد 8، ص 56.

شما قضاوت کنید، میزان رأی ملت است؛ هر کس باشند و هر چه بگویند؛ یا رأی ملت ایران، با اسلام، میزان شده است؟

سوال از فلاحیان: آیا رأی خداوند ارزش تولید می کند؟

همچنین ببینید

توحید ولایی؛ واجب سیاسی و التزام علمی به ولایت فقیه

توحید را بیشتر با «لا إله إلا الله» می‌شناسند؛ ولی علامه مصباح با پرداختن به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *