تشکر از احساس مسوولیت برخی مراجع و هشدار به جریان پدرسالار مجلس در قربانی کردن مرجعیت به پای برجام

مکارمبرجام یک سند راهبردی در حوزه مواجهه با استکبار است و نمی توان آن را به ابزاری برای تصاحب دور بعدی ریاست جمهوری تبدیل کرد. به همین دلیل امام خامنه ای مجلس را موظف به بررسی برجام و انجام تکلیف تاریخی خود کرده است که البته با برخورد خاص جریان پدرسالار مجلس و عدم همکاری وزارت خارجه همراه شده است.

به دلیل عدم جایگاه برجسته جریان همسو با برجام در میان نمایندگان غیر همسو با پدرسالاران مجلس و نیز میان مردم و فقر شدید برجام در کسب دستاوردها و لغو تحریم ها، جریان خاصی با یک بازی خطرناک، در پی آن است که مرجعیت را قربانی تصویب برجام با دستپاچگی کند.

بی شک مرجع عالیقدری چون آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته که مواضع فرهنگی بسیار انقلابی نیز دارند، بازیچه این جریان نخواهند شد و نقش تاریخی مجلس و فرمان امام خامنه ای در این راستا را قربانی نقشه این دار و دسته نخواهند کرد.

بخشی از پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته:

«با سلام و تحیت؛ در این ایام، نامه‌هاى زیادى از سوى مردم به دفتر ما مى‌رسد و تلفن‌هاى زیادى داریم که مى‌گویند به نمایندگان محترم مجلس توصیه کنید مسأله برجام را بیش از این معطل نکنند، آن را تمام کنند؛ مردم بسیار نگرانند، سزاوار است این عزیزان در فکر برنامه‌هاى مهم بعدى باشند، ممکن است در برجام بعضى نقاط ضعف باشد که جمعى از عزیزان نسبت به آن نگرانند، باید به فکر تدبیر و تفسیر صحیح آن باشند. … خدا نکند مصالح عمومى کشور فداى منافع جناحى شود. مطلعان مى‌گویند هر روز که با شک و تردید سپرى مى‌شود مبالغ هنگفتى ضرر به کشور وارد مى‌شود.»

ما نیز ضمن قدردانی از احساس مسؤولیت ایشان و تشکر از دلواپسی ایشان برای مصالح عمومی، چند نکته را یادآور می شود.

اولاً به رغم عبارت موجود در پیام معظم له، قطعاً ساحت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از قصد متهم کردن کمیسیون برجام به جناح گرایی مبری است.

ثانیاً کمیسیون برجام با ۱۷۰ ساعت کار با کارشناسان متنوع در همه زمینه های مرتبط در حال پیگیری فرجام برجام است و شایسته نیست که به سبب اطلاعات یا نامه یا تلفن برخی (که می تواند هزاران نامه از سوی حامیان برجام فرستاده شود) مجلس نسبت به انجام نقش قانون اساسی و تاریخی خود که امام خامنه ای نیز بر آن تأکید کرده اند، تحت فشار قرار بگیرند.

ثالثا ضمن تشکر از احساس مسؤولیت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نسبت به مصالح اسلام و مسلمین، از ایشان می خواهیم که ضمن نگاه به «کیف یکون للمشرکین عهد» نکاتی نیز نسبت به عهدشکنی قطعی استکبار جهانی بیان کنند و از نمایندگان بخواهند که در صورت عهدشکنی آمریکا، ایران دست خالی نماند.

رابعاً برای رعایت «مصالح عمومی»، یک پیام هم به وزرات خارجه و رئیس جمهور بدهند که پس بلوکه شدن اموال چندین میلیاردی بنیاد علوی در آمریکا، این بار و در پی حکم دادگاه های آمریکا، نگذارند ۴۰ میلیارد دلار پول ایران بابت ادعای غرامت به آمریکا داده شود.

بعید به نظر می رسد که تأخیر چند روزه در برجام به سبب ملاحظه نقشه راهبردی مواجهه با استکبار جهانی، آن قدر بیرزد که دقت را فدای سرعت نکنیم.

خامساً اگر برای صدور پیام، نیاز به نامه و تلفن هست، مردم بسیار زیادی کاملاً مخالف برجام هستند و احتمالا حاضر باشند که ۲۴ ساعته، به دفتر معظم له تلفن بزنند و نیز دهها هزار نامه تقدیم آن بیت شریف برای بازبینی برجام و رعایت خطوط قرمز رهبری در برجام کنند.

در پایان ضمن تشکر از دلواپسی ایشان به خاطر مصالح عمومی، خواهشمند است در موضعی رسمی، از نقش قانونی و تاریخی مجلس نسبت به بررسی سند راهبردی برجام حمایت کنند و کسانی که در پی شریک کردن مرجعیت در ناکامی برجام هستند، مأیوس بفرمایند.

همچنین ببینید

ابرفقه: زنان پیغمبر «اُم‌المؤمنین» مجازی، زاکربرگ، ام‌المؤمنین حقیقی

⁉️ شبهه قرآن می‌فرماید زنان پیغمبر (درودش باد) مادران مؤمنین هستند: «و أزواجه امَّهاتُهم» احزاب، …

7 دیدگاه

 1. با سلام
  دو مورد اشتباه تایپی را اصلاح نمائید:
  * اولاً به رغم عبارت موجود در پیام معظم له، قطعاً ساحت آیت الله العظمی مکارمی شیرازی .(مکارم )
  * ثالثا ضمن تشکر از احساس مسؤولیت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نسبت به مصالح اسلام و مسلمین قدردانیم می کنیم .(قدردانی)

  باتشکر

  در مورد برجام هم به نظر بنده این قدر معایب و ایرادات وجود دارد که قابل دفاع نیست.
  همان بهتر که رد شود.

 2. طلبه دهه 60

  سلام
  با مطلب “در فراق استاد شهید،حاج حسن دانش” و با دوغزل ویک قطعه زیبا از تلاوت استاد شهیدم بروزم

 3. ابوالفضل

  سلام ابوالفضل جان. برجام در شورای نگهبان هم تایید شد. به نظرت آیندگان در مورد آن چگونه میگویند؟ آیا شورای نگهبان هم ذلت را پذیرفته است و خیانت کرده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *